Veřejná sbírka pro dezertéry a válečné uprchlíky

Válečný masakr na Ukrajině pokračuje a postihuje populaci na obou stranách válečné linie. Zatímco putinovská armáda bombarduje ukrajinská města, ukrajinská vláda z nich udělala vězení pro značnou část místní populace. Lidé jsou mrzačeni, vězněni, znásilňováni a vyvražďováni v důsledku opatření vládců z Kremlu a Kyjeva. Neodvracejme pohled. Podpořme ty, kterých se to týká.

Válečná a nacionalistická propaganda nás klame a manipuluje, zatímco současně zakrývá důležité skutečnosti. Mezi jinými například to, že státní hranice na Ukrajině jsou pro muže v branném věku uzavřeny. Střeží je armáda, která posílá muže do vězení, střílí do nich a topí je v řece při pokusech dostat se přes hranice do bezpečí. Armádní ozbrojenci také nahánějí muže v ulicích, aby je pak odvlekli na frontu a použili jako “potravu pro děla”. Ano, je to ta stejná ukrajinská armáda, která je mnohými velebena, jako by šlo o ušlechtilou formu osvobozenecké instituce. Podíváme-li se do Ruska, můžeme spatřit podobně znepokojivou realitu. Za sebemenší protest proti válce lidé končí ve vězení, nucená mobilizace přiměla mnoho lidí útéct nebo se skrývat. Dezertéři, sabotéři a odpírači vojenské služby jsou i v Rusku masakrováni, souzeni a vězněni podobně, jako je tomu na Ukrajině.

Nic nemůže ospravedlnit tuto agresi proti dělnické třídě v Rusku a na Ukrajině. Je nezbytné ji nejen odsoudit a kritizovat, ale také prakticky podpořit ty, které postihuje, tj. dezertéry, vzbouřence, sabotéry, uprchlíky, ty, kteří se vyhýbají nuceným odvodům na frontu a mnohé další. Je třeba důsledně stát proti putinovským agresorům, stejně jako proti agresorům jednajícím na popud ukrajinské vlády.

Co můžeme dělat my, kteří v současnosti žijeme mimo válečnou zónu? Přinejmenším můžeme sdílet prostředky s těmi, kteří je zoufale potřebují. Antimilitaristická iniciativa (AMI) proto od 1. února 2025 zahajuje veřejnou finanční sbírku. Vybrané peníze podpoří muže z Ruska a Ukrajiny, kteří se snaží vyhnout mobilizaci, kteří dezertovali, čelí represi nebo se poukouší si zachránit život útěkem z válečné zóny.

JAK SBÍRKU PODPOŘIT?

  • 1) Finanční částku 100, 200, 500 nebo 1000 Kč, je možné vložit do fondu prostřednictvím QR kódů, které jsou umístěny na spodní části této výzvy.
  • 2) Je také možné domluvit předání peněz osobně v hotovosti.
  • 3) Vítané jsou benefiční koncerty, solipárty, večeře aj.
  • 4) Důležitou součástí sbírky je sdílení informací o ní. Je možné je překládat do různých jazyků a vítané je též sdílení letáku či plakátu, publikování výzvy na webech, sociálních sítích, v časopisech atd.
  • 5) Plánujeme postupně zveřejňovat prohlášení kolektivů a jednotlivců, kteří sbírku podpořili. V nich vysvětlí svoje motivace a úvahy o protiválečném odporu. Napiš/te svůj vlastní příspěvek.