Otevřít hranice pro odpůrce války!

Vzhledem k tomu, že nejméně 200 000 Rusů utíká před Putinem vyhlášenou vojenskou mobilizací, je nutné jim otevřít hranice. Putin byl pod tlakem nacionalistické pravice v Ruské federaci donucen vyhlásit částečnou mobilizaci po mnoha neúspěších invazních ruských sil na Ukrajině. Tato nacionalistická pravice otevřeně kritizuje Putinovo vedení války a on musí manévrovat, aby nebyl svržen a nahrazen osobou ještě bojovnější.

https://www.anarchistcommunism.org/wp-content/uploads/2022/11/objectwarcampaignlogo.png

Dezertérům a těm, kteří se vyhýbají odvodům, hrozí v případě dopadení trestní stíhání, zejména při pokusu o útěk ze země. Jak poznamenal Evropský úřad pro výhrady svědomí (EBCO): “Dejte právo na azyl těm, kteří se odmítají zapojit do války na Ukrajině nebo v Rusku”, což se týká i těch Ukrajinců, kteří odmítli válku.


Svaz odpíračů vojenské služby vyzval Finsko, aby nechalo projít všechny odpírače vojenské služby a armádní dezertéry, kteří se dostali do nebezpečí kvůli tomu, že se odmítli zúčastnit války na Ukrajině. Svaz vyzývá k poskytnutí mezinárodní ochrany, jelikož jde o konkrétní a humánní způsob podpory ruských občanů, kteří se staví proti válečné politice domovské země. Dále uvádí: “Samozřejmě, že Ukrajinci prchající před válkou musí stejně tak využívat ochrany a práva na azyl v zahraničí… několik podpůrných sítí a pacifistických sdružení Ruska (Matky vojáků, Dům míru a Nenásilí, Mezinárodní federace pro mír a smíření – Moskevská skupina, Memorial atd. signalizovaly, že v Rusku bylo zatčeno již více než 13 000 pacifistů.”.

Zatímco Německo otevřelo těmto válečným uprchlíkům své hranice, Polsko a Česká republika tak neučinily. Rusové prchající před válkou se většinou vydali do sousedních zemí, které jsou přístupné bez víz, což je však stále nejisté a nebezpečné. V jednom případě uprchlo 23 Rusů ze severopacifických přístavů na dálném východě Ruska do Jižní Koreje, aby se vyhnuli povolávacímu rozkazu. Jednadvaceti z nich však byla odmítnuta turistická víza.

Na všechny země, které mohou nabídnout azyl v Evropě a Asii, by se mělo tlačit, aby přijaly Rusy, kteří se staví proti válce. Ukrajinský prezident Zelenskyj také vyhlásil mobilizaci a právo na azyl by se tedy mělo týkat také všech Ukrajinců, kteří odmítají bojovat ve válce.