ZSP o migračním nevolnictví na Ukrajině

Tisková zpráva z piketu “Čest a chvála dezertérům”, který uspořádal Svaz polských syndikalistů (ZSP) před ukrajinským velvyslanectvím ve Varšavě a nedalekým ruským velvyslanectvím.

“Odsuzujeme ruskou agresi proti Ukrajině, ale vidíme, že skutečnými oběťmi této války jsou zástupci dělnické třídy Ukrajiny a Ruska, lidé zbavení zbytků iluze svobody, které mocnosti nutí zabíjet a nechat se zabíjet.

Třídní válka v těchto zemích zuřila již dlouho před invazí a pravděpodobně bude pokračovat i po ní. Nebudeme soudit ty, kteří zůstali bojovat, protože cítili potřebu to udělat a viděli v tom smysl. Ale jakým právem je to vnuceno lidem, kteří se odmítají účastnit? Za jakou nezávislost může bojovat člověk nedobrovolně zapojený do armády? Tento postoj není ojedinělým hlasem. Desetitisíce lidí na Ukrajině podepsují petici vyzývající k otevření hranic a další desetitisíce se shromážďují u kanálů, které informují o nájezdech. Kolik dalších ještě sdílí podobné názory, nelze odhadnout. Úřady ignorují jejich požadavky a tím je zbavují nejzákladnějšího práva na sebeurčení, práva rozhodovat o svém životě a smrti. Toto dilema se však netýká buržoazie, protože bohatá populace Ukrajiny může opustit zemi zaplacením výkupného na hranicích. Svědectví těchto lidí nemá místo v médiích, ovládaných nacionalistickými a militaristickými narativy. Je to jak z hollywoodských filmů, v nichž je Zelenskij kapitánem Ukrajiny, hrdinou, který se osobně dostává do konfliktu se superpadouchem Putinem, zatímco Rusové a Ukrajinci jsou jednolitou masou bezejmenných pěšáků.

A přitom každý z těchto lidí, proti své vůli zadržovaný státem, je rukojmím represivního režimu, člověkem z masa a kostí, jako jste vy nebo my. Putin je nepochybně velký zločinec, ale v tomto příběhu nejsou žádní superhrdinové. Pod záminkou poskytnutí hlasu obětem je přijímán pouze pro-státní narativ. Organizování pouličních akcí je kriminalizováno a podepisované petice, které jsou v současné době jediným legálním způsobem, jak sdělit náladu veřejnosti vůči moci, jsou ignorovány. Dokud budou ukrajinské úřady zadržovat lidi proti jejich vůli, budou zodpovědné za mrtvé a zmrzačené.

Pro nás je válka strašná ne proto, že se mění vlády a hranice, ale proto, že umírají lidé. Ukrajinské úřady na to kašlou. Další masový hrob je netrápí víc než ztracený vojenský majetek nebo strategická pozice.”