Policie zveřejnila motivační návod pro přímou akci

Policie podle veřejně dostupných informací pracuje na vyšetřování přímé akce, během které došlo k potřísnění ukrajinského velvyslanectví rudou barvou v solidaritě s lidmi zasaženými válkou, všemi dezertéry, odpírači vojenské služby a těmi, kteří sabotují válečnou mašinerii.

Mluvčí policie Jan Rybanský pro TN.cz uvedl, že “policisté nyní zajišťují stopy a kamerové záznamy, které budou následně vyhodnoceny.”

Záběry incidentu policie již zveřejnila a sdílejí je i některé korporátní media. Co je vlastně na videu vidět? Maskovaná osoba při akci upravující barvou velvyslanectví. Jak policie dochází k závěru, že je to muž, není vůbec jasné. I kdyby kamera měla schopnost vidět, co se skrývá pod kalhotama té osoby, stejně by takové tvrzení bylo jen spekulace. Tvář, identita ani gender z těchto záznamů rozpoznat rozhodně nelze. Jediný zřetelný znak je nápis FUCK na hrudi zaznamenané osoby. Je to zde uvedeno, kdyby to náhodou policie při vyhodnocování záběrů přehlédla. Je totiž důvodné podezření, že to je nějaký vzkaz pro ni.

Policie má před sebou nesnadný úkol, protože pokud kdy někoho dopadne, je velice nepravděpodobné, že ji k tomu pomohou zrovna tyto kamerové záznamy. Navíc video dost konkrétně ukazuje průběh přímé akce a není tedy vyloučeno, že někomu dalšímu poslouží jako návodná a motivující ukázka “jak na to”. A tak třeba brzy bude mít policie zase co vyšetřovat, až její video někdo využije jako instruktážní manuál pro přímou akci. Bravo!