Zoufalství a hněv v koncentračním táboře. Rozhovor s Assembly k druhému výročí války na Ukrajině

Přinášíme rozhovor s Assembly pro knižní projekt o revoluční levici proti válce, který v současné době připravují communaut.org a diebuchmacherei.de.

Na obrázku z předválečné doby: “Milujeme Charkov – nenávidíme kapitalismus!”

(v ukrajinštině)

Jak si můžeme představit každodenní život v Charkově v současné době? Každodenním životem nemyslím vaši politickou práci, ke které se za chvíli dostanu, ale každodenní život běžného pracujícího. Existuje ještě práce, jak dobře se z ní dá v současné době žít? Jak je na tom sociální stát a jeho infrastruktura, existuje podpora v nezaměstnanosti a dostatek lékařské péče? Sedí lidé občas v kavárnách a barech a o něčem si povídají? Je ještě s kým – nebo je vše zcela podřízeno válce či zredukováno na nejnutnější?

Tato otázka je natolik obsáhlá, že by jí mohl být věnován samostatný rozhovor. Velmi obecně řečeno, v předvečer Nového roku jsme publikovali rozsáhlou analýzu vyhlídek na rok 2024, kde jsme jej označili za rozhodující rok pro dozrání revoluční situace, která umožní změnit válku států ve válku proti nim. Je k dispozici v ruštině, angličtině, francouzštině, italštině a španělštině. Pokud jde konkrétně o naše město… Je-li Ukrajina zadním dvorem Evropy, pak Charkov, který leží téměř na ruských hranicích, je zadním dvorem Ukrajiny. Lidé zde žijí buď z lásky k vzrušení, nebo z naprosté beznaděje. Vězení, kde se zhruba v devět večer zhasíná. Jestliže v roce 2020 byl podle tehdejšího starosty Kernese průměrný věk v Charkově 35 let, pak na začátku plnohodnotné války tu byli převážně důchodci a nyní je průměrný věk obyvatel kolem padesátky. I když je to jen vizuální dojem z veřejných míst, protože muži v branném věku (na Ukrajině je to od 18 do 60 let a opuštění země je pro většinu z nich zakázáno) často neriskují vyjít z domu a snaží se pohybovat po ulicích pouze autem. Deprese, alkoholismus a naprostý smutek. Loď je už dlouho na dně, ale cestující se zavřeli ve svých kajutách a myslí si, že tam bude dost vzduchu, dokud je někdo nezachrání…

Daily busification on the streets of Kharkov. Winter 2024

Pozitivní je, že komunální služby jsou v Charkově poskytovány normálně; pokud v této zimě došlo k výpadkům, pak maximálně na několik hodin kvůli technickým poruchám. Elektřina, plyn, topení – vše je k dispozici. Ruská vojska nyní nebombardují elektrárny, ale to, co považují za vojenské podniky, sklady nebo místa rozmístění personálu. Oficiálně je nyní ve městě 1,2-1,4 milionu lidí z odhadovaných 2 milionů před plnou invazí. To je však z velké části způsobeno přistěhovalci z frontovějších území. Kolik místních obyvatel zůstává, není známo. Kromě toho je Charkovská oblast na třetím místě na Ukrajině z hlediska rozlohy orné půdy a na konci roku 2023 byla absolutním lídrem země z hlediska jejího prodeje. Zmizení obyvatelstva je pro část buržoazní třídy poměrně výhodné.

O skutečné situaci v oblasti nezaměstnanosti se lze také jen dohadovat, protože mnozí se nechtějí registrovat na úřadech práce ze strachu, že budou odvedeni. Před půl rokem jsme však publikovali článek o tom, jak ženy a důchodci nahrazují v charkovských podnicích muže podléhající vojenské službě kvůli mobilizaci. Paralely se západní Evropou za první světové války jsou snad zřejmé. Přesto, jak jsme uvedli v našem lednovém materiálu o mobilizačních únosech v Charkově, je v mnoha oblastech hospodářství vážný nedostatek pracovníků. Pokud to bude pokračovat, pak jedinou veřejnou dopravou ve městě zůstanou “autobusy nepřemožitelnosti”, jak lidé říkají autům na odchytávání kolemjdoucích (narážka na klišé “nepřemožitelný Charkov” z oficiální propagandy). Částečně kvůli zvýšené nejistotě v ulicích spolu s poklesem darů musela naše skupina tuto zimu přeorientovat své úsilí z poskytování humanitární pomoci obyvatelům v nouzi na rozvoj mediální činnosti. Nechceme měnit vzhled webových stránek – připojení je zde často špatné a se složitějším designem by mohlo být pro naše místní čtenáře obtížné je otevřít. Spíše se zaměříme na zkvalitnění obsahu a zapojení většího počtu čtenářů. Chcete-li to podpořit, můžete se připojit k naší sbírce Vzájemná výpomoc pro východní Ukrajinu.

Mimo jiné 9. února večer ruské drony zaútočily na ropný sklad uprostřed soukromého bytového sektoru v našem městě. Tento podnik byl již dvakrát minimálně pokutován za porušení požárních předpisů, ale zdá se, že žádná opatření nebyla přijata. Hořící palivo se rozlilo po celé oblasti, v důsledku čehož zaživa uhořely dvě rodiny se třemi malými dětmi a nejméně čtyři řeky zčernaly od ropných produktů. Náš tým se zapojil do boje s touto ekologickou katastrofou a pátral v pobřežních křovinách po divokých ptácích potřísněných nebo otrávených ropou.

Poisoned rivers and springs of Kharkov: from our report on the ecological catastrophe this month

Ukrajinské armádě v současné době dochází vojáci. Byl proto přijat nový zákon o náboru. Muži ve vojenském věku, kteří obdrží oznámení, se musí do 48 hodin přihlásit a poté budou odvedeni. Zdá se však, že morálka je vyčerpaná. V minulém článku jste informovali*y o četných protestních akcích namířených proti pokračování války, např. ženy v řadě měst protestovaly za propuštění svých manželů z armády. Jak hodnotíte současné nálady ukrajinských žen a jejich postoj k pokračování války? Mění se nálada na Ukrajině?

Neexistují ani přesná čísla o tom, co si ukrajinské ženy myslí, protože mnohé se bojí vyjádřit svůj skutečný názor v průzkumech veřejného mínění. Dokonce i mezi těmi z nich, jejichž mužští příbuzní bojují, jsou názory přímo opačné – někdo chce maximální zpřísnění mobilizace, aby všichni ostatní trpěli stejně jako oni (stejně jako když se někdo, kdo nemá sílu dostat se z bažiny, snaží do ní zatáhnout ostatní). Jiní naopak chtějí okamžité ukončení nepřátelství prostřednictvím mírových jednání o pouhém zmrazení.

Je pozoruhodné, že zatímco v Charkově zůstalo mluvení o kolektivní obraně před pikslami Sonderkommanda jen mluvením, na Zakarpatí se to začalo uskutečňovat: ženy se tam začaly bránit jejich nájezdům. To znamená, že situace v různých částech Ukrajiny je do značné míry odlišná. Zaprvé, Užhorod je relativně malé město a lidé, kteří tam žijí, nejsou od sebe tak odcizeni jako v metropoli, kde mnozí neznají ani své sousedy na sídlišti. Zadruhé, obyvatelstvo Zakarpatí není vyčerpané chronickým stresem z ostřelování a zákazu vycházení; panuje tam čilý hospodářský život, podniky a peníze sem proudí z celé země. V nejzápadnějším regionu navíc nepanuje tak naléhavý pocit, že “houpání lodi” nepřímo nahrává agresorovi, jako v blízkosti ruských hranic. Jinými slovy, jestliže v roce 1917 byl Charkov jako týlové průmyslové centrum v čele třídního boje a západ Ukrajiny byl válkou zdevastován, nyní je vše přesně naopak.

Vaše politická práce a agitace byla od samého počátku silně zaměřena na podporu dezerce a protiválečného bojkotu. Jak se tato práce změnila v posledním roce?

Ani ne. Assembly je internetový zpravodaj, a pokud můžeme dezertérům nějak pomoci, pak jedině tím, že jim poskytneme politické ospravedlnění jejich činů, aby netrpěli výčitkami svědomí, ale byli hrdí na to, že si odmítli vybrat mezi službou buď Vladolfu Putlerovi, nebo Françoisi Zevalierovi, zosobnění nejtemnější reakce, která je v dnešní Evropě jediná možná, odmítnutí volby mezi okupační koloniální výpravou a obranou toho, čeho se od roku 1991 zmocnila ukrajinská vládnoucí třída. Pomoc dezertérům poskytuje ruská liberální iniciativa Jdi do lesa, která má desítky dobrovolníků a mnohem zkušenější organizátory než my (mimochodem, počet žádostí k nim rychle roste: jestliže za celý rok 2023 poskytli 727 konzultací k problematice dezerce a 235 krát v této věci poskytli pomoc, jen v lednu 2024 – již 161 konzultací a 35 poskytnutí pomoci, přitom takové příběhy se obvykle odehrávají právě v pohraničí našeho regionu s Donbasem, kde slouží většina ruských mobilizovaných vojáků). Jsme s nimi v kontaktu a sdílíme s nimi informace, ale na Ukrajině je to nemožné vzhledem k mnohem menší rozloze země (to znamená vyšší pravděpodobnost dopadení toho, kdo z jednotky utekl) a zákazu výjezdu i pro muže, kteří v armádě neslouží. Proto se jen snažíme stát jakýmsi ideologickým jádrem pro ty, kteří nechtějí bojovat (nejen vojáci, ale i civilisté), aby to nebyl jen projev pro jejich pud sebezáchovy, ale vědomý postoj – nesouhlas zabíjet a umírat pro cizí vily a jachty. Dokonce i stoupenci proukrajinských postojů už často chápou, že jiné možnosti nejsou: loni se přesvědčivě ukázalo, že pokud ruská vojska sama neopustí okupovaná území, ukrajinská armáda je také nebude schopna vyhnat, takže to nepřinese nic jiného než bezvýznamnou likvidaci lidí. Protože není důvod se domnívat, že se je Kreml chystá vydat, zbývá naděje na procesy zdola. Vojáci by měli pochopit, že skutečný nepřítel není na druhé straně zákopů, ale na druhé straně plotu kolem administrativních budov.

Dokud se ruská armáda nezhroutí zevnitř, bude na Ukrajině pravděpodobně převládat pasivní rezistence – snaha zůstat co nejméně v zorném poli státu, stažení majetku do zahraničí, útěk ze země všemi zbývajícími cestami. Podle odhadů NBU se snižuje objem převodů od osob cestujících do zahraničí, které byly dříve jedním z hlavních kanálů přílivu valut do země. Jestliže v roce 2021 to bylo 14 miliard dolarů, pak v roce 2022 to bylo 12,5 miliardy dolarů a za 11 měsíců loňského roku 10,6 miliardy dolarů. Současně se po zahájení plnohodnotné války výrazně zvýšil odliv prostředků z ukrajinských bankovních karet v kategorii “cestování”: předloni 20 miliard dolarů a loni 18 miliard dolarů. Každá veřejná tiráda profesionálních vlastenců typu “všichni by měli bojovat, ale já jsem potřebnější na svém teplém místečku” jen posiluje touhu se s touto zemí co nejrychleji rozejít. Na ukrajinských sociálních sítích však již půl roku probíhá skutečná občanská válka mezi podmíněnými stranami “obránců” a “vyhýbačů”, která je svou závažností srovnatelná s událostmi roku 1919 v Německu. Čas ukáže, zda se po ukončení aktivní fáze bojů s Ruskem rozplyne, ale již nyní je třeba podniknout kroky k tomu, aby šlo o boj za novou vizi budoucnosti, a nikoliv o primitivní vyřizování osobních účtů.

Mimochodem, k jednotlivým aktům “spontánního černého teroru” už na Ukrajině dochází, i když anarchistické hnutí prakticky stále existuje. Kromě epizod z tohoto podzimního průzkumu jsme zaznamenali ještě jeden případ v Žaškově Čerkaské oblasti: v noci na 25. prosince hodila jakási neznámá osoba granát F-1 na soukromý dvůr jakéhosi brance; jeho střepiny poškodily plot a plynové potrubí. A 8. února nezaměstnaný 33letý obyvatel Nikopole zastřelil v autě zástupce starosty kvůli podezření z korupce. Podle vyšetřování připravoval atentáty i na další městské úředníky. Z našeho pohledu takové zoufalé kroky nepředstavují hrozbu pro systém jako celek. Jde pouze o ukazatel rostoucího napětí ve společnosti. Představte si, že vám soused (Rusko) zapálí dům, vy nebo někdo z vaší rodiny jste uvnitř a venku vám někdo, kdo žije z vašich daní, pod hrozbou použití zbraně zakáže vyjít ven a požaduje, aby shořel spolu s domem. Představili jste si to? Takový je vztah mezi lidmi a státem na Ukrajině…A cry from the soul in the village of Kamenka, one of many completely destroyed settlements in the east of the Kharkov region

V předchozím rozhovoru jste napsali, že vaše struktury využívá mnoho lidí, ale že k politizaci téměř nedochází. Změnilo se v tomto ohledu něco?

Ano, mnoho lidí se na nás skutečně obrátilo prostřednictvím kontaktního formuláře na webových stránkách a poslalo nám e-mailem své potřeby ohledně potravin nebo léků, načež jsme se jim snažili pomoci. Ale takové neformální sítě pomoci na začátku plnohodnotné války pokrývaly celý region. Assembly nebylo něčím výjimečným, ale jen jedním z mnoha dílků skládačky. Nyní se obyvatelstvo skutečně postupně politizuje, nikoli však na základě horizontální sebeorganizace, ale na základě nespokojenosti s činy a plány nahoře. Dne 7. února byl v prvním čtení přijat drakonický návrh zákona o zpřísnění mobilizace. Nemůžeme vědět, jaké změny v něm pak budou provedeny, jasné je jen to, že to agonistickému režimu nepomůže. Pokud poslanci a prezidentská kancelář přijetí zákona přesto prosadí, kritická masa nespokojených lidí nikam nezmizí, ale jen se ještě více rozhořčí. Stejně za ně sotva půjde bojovat někdo jiný než ti, kteří budou na ulici vhozeni do autobusu!

Kromě opatření k náboru nových vojáků přijala Zelenského vláda v loňském roce i další autoritativní opatření. Například byly na dobu trvání války pozastaveny volby. Je za těchto podmínek vůbec ještě možná politická práce, nebo musíte pracovat v podmínkách utajení? Jak na tato vládní opatření reaguje ukrajinské obyvatelstvo?

To je pravda. Ruské údery 29. prosince proti řadě měst včetně Charkova a ukrajinský útok následujícího dne na Belgorod, které stály život desítky civilistů na obou stranách, zastavily na podzim sílící tendenci k postupnému slábnutí a omezování bojových akcí. Přesto zákony č. 10378 a 10379 o zpřísnění mobilizace a odpovědnosti za vyhýbání se odvodu, předložené v ukrajinském parlamentu 25. prosince, které měly zajistit nábor přibližně 500 tisíc rekrutů, rozčeřily informační pole. Ukázalo se, že v zemi se již vytvořila kritická masa těch, kteří jsou unaveni militaristickým běsněním: pro příliš mnoho lidí již není zásadní rozdíl v tom, pod jakou vlajkou budou okrádáni. Toto tupé beznadějné zoufalství na jedné straně ochromuje vůli k jakékoli společenské aktivitě, na druhé straně může lidi přimět k zamyšlení, jak to udělat, aby je vůbec nikdo neokrádal. Právě z tohoto důvodu říkáme, že se blíží revoluční situace.

Říjnová teze Assembly, že muži v branném věku budou muset co nejvíce přerušit kontakty se státem a odejít do šedé zóny, se dostala do centra celostátní agendy: celá země začala mluvit o masivním vybírání peněz z bankovních karet, převodu majetku na nepovolané rodinné příslušníky a dalších panických věcech. Asi znáte slova Ericha Marii Remarqua, že nejvíce chtějí bojovat ti, kteří ve válce neskončí. Avšak s poklesem důvěry a loajality ke všem státním institucím, k němuž došlo v tomto půlroce po neúspěchu letní protiofenzívy, se proti úhelnému kameni současné politiky – “dosažení hranic roku 1991” – dostala nejen mlčící většina, ale dokonce i část vášnivé menšiny. Voličstvo války do vítězného konce (které stále existuje mezi ženami, emigranty, důchodci a muži s různými odklady) je přetahováno čokoládovým králem, který se chce znovu vrátit do prezidentského křesla, takže oporou Ze-gangu letos zůstane represivní a byrokratická vertikála, a to jen do té doby, dokud budou peníze na jejich zaplacení.

Opakovaně je zdůrazňována role pravicových skupin v ukrajinském státním a zejména vojenském aparátu. Jak se toto spektrum vyvíjelo v uplynulém roce? Dochází v důsledku probíhající války k upevňování nebo dokonce rozšiřování moci těchto struktur?

V současné době nepozorujeme žádné známky nárůstu vlivu pravicových ideologií a hnutí na Ukrajině ve srovnání s rokem 2022. Můžeme pouze říci, že se chovají agresivněji, pokud jde o rétoriku, cítí, že jejich čas se krátí, a snaží se tímto způsobem kompenzovat snižování vlastních řad. O růstu jejich vlivu do budoucna lze pochybovat i vzhledem k tomu, že 30 let dominance pravicového politického spektra nepřineslo zemi nic jiného než devastaci, smrt a emigraci. Krajní pravice přitom dokáže využít jakýchkoli lidových nálad ve svůj prospěch – v západních zemích se to projevilo během karantény kvůli koronaviru, kdy její rétorika někdy připomínala anarchisty a levičáky. Proto není v žádném případě vyloučeno, že se ještě dočkáme pokusů některých z nich vystupovat proti válce jako “spiknutí, které má zničit slovanské národy rukou druhých”. Možné je všechno, zejména při takové úrovni antisemitismu, jaká panuje ve východní Evropě.

Russian assault on the village of Sinkovka in the east of the Kharkov region. Winter 2024

Jaká je situace v ukrajinské vládnoucí třídě a politice? Jaké mocenské posuny byly zaznamenány v uplynulém roce? Můžete se k tomu vyjádřit?

Stručně řečeno, vládnoucí třída na Ukrajině se nachází v politické krizi a je rozdělena na dvě podmíněné frakce: Ze a Za. Jak víte, 8. února prezident odvolal vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny. Takové skandální rozhodnutí týkající se za války populárního generála mělo své vynucené důvody. S nástupem mocenského vakua legitimity po ukončení oficiálních pravomocí prezidenta na konci března 2024 se Zalužnyj může stát jeho hlavním konkurentem v boji o tento post. A v roli úřadujícího vrchního velitele má pro takový boj více příležitostí než v důchodu. Proto i přes nevyhnutelný skandál z tohoto rozhodnutí chce prezidentská kancelář toto rozhodnutí provést až do konce zákonné lhůty. Pokud jde o kolující zvěsti o možnosti vojenského převratu v tomto případě, lze předpokládat, že kancelář vsadila na odstrašující faktor ruské hrozby, který zafungoval: Rusko by mohlo převratu a dočasné ztráty kontroly nad armádou využít k prolomení fronty a obsazení nových území, takže západní spojenci by takový scénář nemohli připustit. A po odvolání vrchního velitele bez hrozby převratu začaly obvyklé politické intriky, v nichž má současná vláda zkušenosti a velké šance na vítězství. Zkrátka, země donedávna připomínala Latinskou Ameriku minulého století: na rozcestí mezi civilními představiteli, kteří se snaží vybudovat vojenskou diktaturu, a prostě vojenskou diktaturou. A prozatím zvítězila první možnost.

Jste v kontaktu s dalšími levicovými a revolučními skupinami? V rozhovoru ze srpna 2022 jste vykreslil poněkud bezútěšný obraz anarchistické levice, kterou téměř zcela pohltila válka. Došlo k nějaké obrodě skupin, nebo je válka skutečně zmrzačila k nepoznání?

Od loňského roku spolupracujeme se dvěma levicovými projekty, které se objevily na Ukrajině – Organizací studentských aktivistů (OSA) a zpravodajským kanálem NMOdessa (něco jako “Nemlčte Oděsa”). OSA působí v několika městech včetně Charkova a koncem prosince bylo díky jejich akci, kterou jsme mediálně pokrývali, zrušeno odebrání stipendií mnoha studentům Charkovského polytechnického institutu. Můžete si o tom přečíst v ruštině, angličtině a francouzštině (ve zprávě se také dozvíte, jak náš tlak pomohl ve stejném měsíci vrátit tramvajovou trať do centra Charkova). Ti druzí v září mezi prvními reagovali na mučení dvou mužů z Charkova a Krivého Rogu, kteří byli mobilizátory zadrženi při pokusu o překročení hranic s Polskem. Díky vzniklému skandálu bylo proti zúčastněným osobám zahájeno trestní řízení, které se nedávno dostalo k soudu (viz o tom v ruštině nebo v angličtině). Nyní tento kanál rozdává v Oděse zdarma pepřové spreje pro sebeobranu proti vojenským únosovým týmům.

Obě iniciativy se nepovažují za anarchisty; navíc zatímco OSA hodnotí obskurní majdanský puč z roku 2014 pozitivně, NMO občas zveřejňuje antimajdanské báchorky z kremelské propagandy, přestože sama charakterizuje ruský stát jako fašistický (a to ještě vyspělejší fašismus než ten ukrajinský). Nejsme tedy úplně stejně smýšlející. Vznik takových skupin však ukazuje, že otevřený sociální šovinismus a militarismus v ukrajinských levicových kruzích přestává být trendem a požadavek na jeho zařazení do veřejné agendy se stává minulostí. To znamená, že myšlenky Assembly vstupují do povědomí širokých mas a naše práce není marná!

Na závěr rozhovoru s italskými soudruhy v roce 2022 jste byli*y dotázáni*y, co byste rádi*y vzkázali*y italsky mluvícím čtenářům. Nyní vedete rozhovor pro knihu s berlínským nakladatelem. Chtěli*y byste něco vzkázat německy mluvícím čtenářům z Charkova?

Dobře. Německo se nyní stává nejoblíbenější zemí pro ukrajinské uprchlíky. Ukrajina je natolik “svobodná země”, že její úřady považují všechny lidi s ukrajinským pasem za svůj osobní majetek v tom nejvlastnějším slova smyslu. Proto mají jako otrokáři výhradní právo na nich vydělávat a vykořisťovat je. Pokud odešli do zahraničí, je to pro majitele ztráta a chtějí buď odškodnění do své kapsy, nebo návrat otroků zpět do stáje. Něco podobného se stalo v 19. století před občanskou válkou v USA (Opět toto srovnání není rétorické, ale doslovné: Útěk do EU přes ledovou Tisu se od útěku přes zimní řeku Ohio v románu Chaloupka strýčka Toma liší jen použitím dronů a termovizí ze strany pronásledovatelů, a už 20 chlapů při takových pokusech v této řece zahynulo (před dvěma týdny se spolu s tím utopil v hraniční řece Prut náš krajan z Charkovské oblasti, jak informovala Státní pohraniční služba Ukrajiny). Otroci utíkali z jihu na sever a otrokáři požadovali buď vrácení uprchlíků zpět, nebo peníze za ně – a tady nyní hlava státu vyzývá Německo, aby mu převedlo prostředky určené na sociální podporu ukrajinských uprchlíků (jeho nedávný rozhovor pro ARD najdete i bez nás). Samozřejmě, že s každým jeho prohlášením nebo prohlášením představitelů jeho partaje o tom, že muži, kteří opustili zemi během války, by měli být deportováni zpět nebo že jejich životní úroveň v Evropě by měla být snížena na ukrajinskou úroveň, se stále více uprchlíků chce usadit na novém místě. Tím se zase otevírá možnost jejich integrace do revolučního hnutí hostitelské země – vždyť pro Ukrajince je nyní velmi obtížné mít iluze, že státní zájmy jsou totožné se zájmy pracujících. Využijme této příležitosti a aktivně si vzájemně vyměňujme zkušenosti!

Za tímto účelem se zúčastníme Mezinárodního akčního týdne, který se bude konat v Praze ve dnech 20.-26. května 2024. Zveme všechny zájemce, aby se připojili, i když forma naší účasti zatím není známa (nikdo neví, co bude zítra). Všichni, kdo čtete tento rozhovor a smýšlíte jako my – jste s námi ve stejných řadách, protože díky vám a pro lidi jako vy pracujeme v této temné době všeobecné apatie a beznaděje.

Děkujeme vám za všechno a neodbočujme ze zvolené cesty! Na anarchii!

Polovina února 2024

—–

https://libcom.org/article/despair-and-anger-concentration-camp-assemblys-interview-second-anniversary-big-war-ukraine