Ohlédnutí za roční činností AMI

[ – Deutsh – ] [ – Français – ] [ – English – ]

V září 2022 někteří anarchisté z regionu střední Evropy zahájili Antimilitaristickou iniciativu [ AMI ]. Následuje shrnutí, co se za uplynulý rok událo a jakým směrem se iniciativa rozvinula.

Vše začalo zveřejněním textu „Anarchistický antimilitarismus a mýty o válce na Ukrajině” . Tento text je pokusem o kritickou reflexi současných militaristických tendencí v anarchistickém hnutí. Zároveň předkládá antimilitaristické pohledy jako způsob, jakým se vyrovnat s válkou nejen teoreticky, ale jak ji také prakticky sabotovat. Text psaný původně v českém jazyce vyvolal nečekaně velký ohlas mezinárodního rozměru. Postupně byl zveřejněn v anglické, německé, francouzské, italské, španělské a řecké verzi. Zároveň přišla četná zpětná vazba, ze které vyplynulo, že text je součástí debat v různých částech světa.

Krátce po zveřejnění této publikace došlo k symbolické přímé akci, kdy bylo ukrajinské vylvyslanectví v Praze potřísněno červenou barvou. K akci vyšlo prohlášení ve kterém se uvádělo: „Je pochopitelné, že Putin a jeho stoupenci jsou kritizováni za zločiny, které páchají na lidech v ukrajinském regionu. Němělo by se ale zapomínat na podíl, který na těchto masakrech má Zelenskyj a ukrajinská vláda. V době, kdy Putinova armáda bombarduje ukrajinská města, Zelenského vláda zakazuje mužům odejít za hranice do bezpečí. Pod hrozbou trestu je drží v bobardovaných lokalitách a některé proti jejich vůli nutí riskovat život na válečné frontě. Je třeba to vyjádřit jasně: Zelenskyj je podobný sráč jako Putin! Oba mají na rukou krev civilních obyvatel.”

Z kontextu této příme akce je očividné, že se stala jakousi trhlinou narušující konstrukci stereotypního pohledu, podle kterého by válka na Ukrajině měla být jakýmsi bipolárním příběhem, kde je na jedné straně pouze agresor a na straně druhé pouze oběti, které se vnějšímu agresorovi brání. Toto liberálně demokratické pojetí se postupně stalo jádrem válečné propagandy, která si klade za cíl získat další stoupence a zdroje pro válečnou politiku ukrajinského státu. Ta je často prezentována jako lidový odpor nebo konflikt mezi demokracií a diktaturou. Takto dochází k maskování faktu, že jde o meziimperialistický konflikt, ve kterém všechny zůčastněné státy využívají proletáře jako potravu pro děla v bitvách za vlastní buržoazní cíle.

Antimilitaristická iniciativa se postupně chopila úkolu odhalit tento problém publikováním mhohojazyčných komentářů a analýz. Ty zastávají internacionalistické pozice, antimilitarismus a revoluční defétismus jako jediný možný způsob, jakým se proletariát může efektivně postavit proti válce a za své třídní zájmy. Pravidelná publikační činnost AMI je příspěvkem k internacionalistické tendenci o snahy proměnit válku mezi státy v třídní boj proti státům a všem buržoazním frakcím.

AMI nikdy nebyla formální skupinou či organizací, ale spíše neformální sítí. Publikační aktivita může být vnímána jako první fáze, kdy se tato síť rozrůstala o nové kontakty. V českém kontextu například tak, že ostatní autonomní skupiny a projekty sdílejí materály AMI. Jmenovat můžeme například Historický spolek Zádruha, Ostravskou anarchistickou federaci, skupinu Třídní válka, nebo facebookovou informační stránku Antimilitarista.

Síťování brzy přerostlo region tzv. Česka. Postupně jsou navazovány kontakty s jinými anarchistickými a komunistickými projekty v různých částech světa. Kontakty slouží k výměně informací, sdílení prostředků a koordinaci protiválečných aktivit. Nejpevnější vazby jsou navázány s internacionalistickými projekty v regionech tzv. Ukrajiny, Ruska, Slovenska, Německa, Itálie, Maďarska, Srbska, Slovinska, Rakouska, Francie, Velké Británie. Jisté vazby ale vznikají také s lidmi z Austrálie, Indonésie, Španělska, Argentiny a Řecka. Díky všem těmto kontaktům se z blogu AMI postupně stává mnohojazyčná mediální platforma, kdy se návštěvnost pohybuje od několika stovek až po několik tisíc měsíčně. Některé spřátelené projekty pak překládají materiály AMI do svých jazyků. Uvést je možné třeba „Výzva: Dny mezinárodní solidarity s dezertéry“, která je přeložena do jedenácti jazyků, nebo antimilitaristický plakát, přeložený z původně české verze do dalších třinácti jazykových variací. Kromě toho bylo vydáno také několik obsáhlejších publikací.

– Sborník článků na téma: Anarchismus a válka

Proti všem válkám… kromě „spravedlivých” válek? O zkáze, kterou v anarchistických kruzích způsobuje princip menšího zla a antiimperialismus

– Pamphlet: Against capitalist wars, against capitalist peace

– The revolutionary movement and the Second World War: interview with Marc Chirik, 1985

Veškeré publikace AMI jsou ke stažení v PDF formátu na blogu. Zároveň byly v tištěné verzi nabízeny například na bookfairech v Praze, Grazu, Lublani, Vídni a Záhřebu. Stovky publikací byly rezebrány a následná zpětná vazba potvrdila, že pozice zastávané AMI jsou sdílené mnoha internacionalistickými projekty v různých částech světa. Ačkoli naši oponenti rádi AMI prezentují jako sektářský projekt jen několika osobností, reálně se antimilitaristická síť poměrně rozrostla napříč různými zeměmi, skupinami a organizacemi.

První rok AMI se nesl převážně v duchu publikační aktivity a navazování kontaktů, ikdyž došlo třeba i k finanční podpoře anarchistické skupiny Assembly v Charkově na Ukrajině. Nyní se postupně přechází do další fáze. V té je větší důraz kladen na praktické antimilitaristické aktivity jako je podpora dezercí či přímých akcí podvracejících válečné úsilí, ale také na materiální solidaritu s válkou postiženými osobami.

Z bezpečnostních důvodů zde nemůže být tato činnost konkretizována, aby nikdo nebyl vystaven represi nebo fyzické eliminaci. Buržoazní levice se sice může chvástat tím, kolik prostředků posílá na frontu nebo kolik charitativních projektů podpořila, ale je jasné, že to je právě proto, že jejich liberální politika se zaměřuje na stejný druh legalistické aktivity jako to dělají státy, které z válečné situace těží. Nikdo je za to nebude stíhat. Oproti tomu důsledná antimilitaristická činnost je díky svému podvratnému charakteru kriminalizována, potlačována i stigmatizována a musí proto uplatňovat jistou bezpečnostní kulturu. Nečekejme tedy transparentní výčet všech aktivit AMI.

Nejde nám o sčítání zásluh ani udělování ocenění, ale o to, jak proletářské boje organizovat účinně s ohledem na definované cíle. A protože se třídní boje často vedou mimo státem stanovená pravidla, mohou být na první pohled méně zřetelné. To ale nepopírá jejich existenci a důležitost.

ANTIMILITARISTICKÁ INICIATIVA [ AMI ] – ŘÍJEN 2023

// ANTI-MILITARIST INITIATIVE // ANTIMILITARISTISCHE INITIATIVE // INIZIATIVA ANTI-MILITARISTA // INITIATIVE ANTI-MILITARISTE //