Z historie antimilitarismu

AMI se rozhodla zveřejnit můj stručný příspěvek k polemice mezi Malatestou a Kropotkinem.

Při této příležitosti jsm ještě dodatečně připravil kolekci dobové antimilitaristické a revoluční grafiky z – ve své době nejrožšířejnějšího – českého anarchistického časopisu Matice svobody. Na jednom ze snímků pak vidíme dobovou antimilitaristickou brožuru Charlese Alberta Vlast, válka, kasárna z vydavatelské produkce redaktora Matice svobody Jana Opletala. Pokud totiž bylo něčím predválečné české, ale i mezinárodní anarchistické hnutí specifické, pak to byl především silný důraz na antiklerikalismus a antimilitarismus.

Matice svobody, ale i další anarchistické časopisy, nahlížela na antimilitarismus z hlediska třídního boje, pranýřovala kapitalistické války a militarismus, bojovala proti odvodům do armády a ničeni mladých lidských životů. Mezinárodní sociální revoluce měla jednou provždy ukončit kapitalistické válčení a nastolit pospolitost míru, kde už nebudou obyčejní lidé pouhou potravou pro děla a lidské zdroje pro kapitalisty.

Domnívám se, že moderní společnost internetu neznamená, že se na podstatě kapitalismu a jeho vákách zásadně něco změnilo. Autentický antimilitarismus musí být i nadále postaven na třídním, internacionalistickém a revolučním pohledu. Pokud někdo tvrdí, že válka na Ukrajině zrušila platnost anarchistického hesla „žádnou válku kromě třídní války”, pak nechápu, co pohledává v anarchistických řadách. Jeho místo je úplně někde jinde.

Zd.