Kritika Wayna Price od Soligruppe für Gefangene

V takzvaném Německu působící skupina „Soligruppe für Gefangene” se připojila k polemice s Waynem Pricem, který ve jménu anarchismu propaguje liberálně demokratickou ideologii a zapojení anarchistů a anarchistek do státní armády v rámci mezistátní války. Forma komentáře od Soligruppe für Gefangene může vyznít poněkud agresivně. Pokud však pozornost zaměříme na obsahovou stránku argumentace, není tomu co vytknout. Pro přehlednost a ujasnění kontextu jsou pod komentářem odkazy na další texty, které se zmíněné polemiky týkají.

Komentář od Soligruppe für Gefangene:

Následující texty, které jsou několika na sebe navazujícími materiály, potřebují naše vysvětlení a komentář. V první řadě jde o kritiku skupin Třídní válka a Antimilitaristická iniciativa (AMI), od nichž jsme již několik textů přeložili. Znovu si vzaly slovo, aby kritizovaly text Wayna Price, který jsme rovněž přeložili. Wayne Price obhajuje účast anarchistů ve vnitřní buržoazní válce (tj. vnitřní kapitalistické válce) na Ukrajině, což se oběma skupinám z České republiky nelíbilo. Když už, tak jejich kritika mohla být mnohem silnější. Ale stejně jako při hře na klavír, i tady rozhoduje ten, kdo hraje.

Pro lepší pochopení jsme proto přeložili i text Wayna Price, který naštěstí není dlouhý. Je to takový idiotský, reformistický, revizionistický, kontrarevoluční text, který samozřejmě potěší mnoho lidí v této zemi, kteří jsou na stejné úrovni. Číst tolik nesmyslů, natož je překládat, bolelo už po pár řádcích. Ale nám jde o celek a kritika může být pochopena jen tehdy, když je pochopeno i to, co je kritizováno. Pro některé anarchisty, což je zajímavý jev ve všech proudech, je to obtížný úkol.

 „Čím častěji se hloupost opakuje, tím více nabývá zdání moudrosti.”  – Voltaire –

Wayne Price je idiot, on a lidé jemu podobní nejsou anarchisté a anarchistky; pokud něco, tak jsou jejich naprostým opakem. Když ho zbavíte prázdných frází, kterými se zdobí jako anarchista, zůstane vám jen zatuchlý zápach sociálního demokrata z SPD devatenáctého století.

Bez ohledu na to, jak se to snažíte obrátit, bez ohledu na to, jak se to snažíte ospravedlnit, historicky, morálně, politicky a podobně, nemá smysl, aby se anarchisté a všichni ti, kdo chtějí skoncovat se státem-národem kapitálu, stavěli za tuto válku [1] a všechny ostatní války, které jsou válkami kapitálu.

Vysoký výkon Waynea Price přináší výroky jako:

„Když se dva otrokáři dostanou do rvačky, lidé milující svobodu se do ní nebudou plést. Je nám jedno, kdo vyhraje.”

Wayne Price je idiot, protože nechápe své vlastní absurdní a bezmyšlenkovité argumenty. Protože, když se dva otrokáři pustí do sebe navzájem, jeden z nich nakonec vždy vyhraje. Proto jsou také ve vzájemném konfliktu. Je tu konkurence, která je kapitalismu vlastní, v níž všichni lidé, od dělníků přes korporace až po národní státy, soutěží o přežití. To se projevuje různými zájmy, které jsou vzájemně antagonistické, což nakonec vede k válkám. Zapomíná říci, pravděpodobně z neschopnosti, že podle jeho analogie musí jít vždy o to, aby se otroci sjednotili jako třída a teprve v třídním boji si přestali konkurovat a vyjadřovali své potřeby, které jsou diametrálně odlišné od potřeb otrokářů. Proto jsme rozhodně proti postoji „nikdy se nebudeme do ničeho plést”, a vždy raději zaútočíme na otrokáře, všude kde můžeme. Wayne Price a jemu podobní se na to raději dívají.

Wayne Price nechápe nebo nechce chápat vztah mezi lidem a národem, jsou to pro něj různé kategorie, jako by mohly existovat odděleně. A moderní stát, tj. kapitalistický stát, v tom pro něj samozřejmě nehraje vůbec žádnou roli. Národ je pro něj něco odporného, ale lid, to je v pořádku. On přitom popírá (vládnoucí třída ti děkuje, ty idiote), že právě vládnoucí třída raději mluví o lidu, protože to má neutralizovat všechny konflikty uvnitř národa. Jako by v rámci abstrakce lidu neexistovaly nesmiřitelné konflikty, ať už prostřednictvím třídní společnosti, represe, patriarchátu, majetkových otázek atd. To patří právě k neutralizaci prostřednictvím abstrakce lidu. A komu to slouží? Samozřejmě vládnoucí třídě.

Wayne Price stejně tak málo rozumí historii, funkci kapitálu atd. Podle jeho úvah, když velké zlé národy (tj. imperialistické) napadnou malé, drahé, nevinné národy (tj. kolonie), musíme vždy podporovat malé národy. Podle jeho logiky a uvažování malé národy (ty dobré v dějinách) hájí své právo na sebeurčení. To svědčí nejen o jeho naprosto zkomoleném a rozšířeném nepochopení imperialismu, ale i tzv. národněosvobozeneckých válek, jako by to první bylo podivnou mutací kapitalismu a to druhé lékem proti němu.

Wayne Price tvrdí:

„Nacionalismus”, proti němuž anarchisté vystupují, není jednoduše totéž co odpor k národnostnímu útlaku. Není to jen touha po tom, aby se vlastní národ mohl sám rozhodnout, jakou bude mít zemi. Je to „národní sebeurčení” – zahrnující svobodu národa zvolit si, jaký politický systém chce (např. demokratický stát, centralizovaný stát nebo žádný stát [anarchii]) – a jeho svoboda rozhodnout se, jaký ekonomický systém chce (státní socialismus, kapitalismus, libertinský socialismus).

Buď Wayne Price bere příliš mnoho drog a sleduje příliš mnoho hollywoodských filmů, nebo nemá ponětí o tom, jak funguje tento svět, ve kterém všichni žijeme. Jedno je však jisté. Jeho vysněná představa, že národy se samy rozhodují, v jakém politickém systému chtějí žít, nemá s realitou nic společného. Stejně tak málo souvisí s anarchismem. Doporučujeme mu, aby se podíval do učebnic dějepisu a ukázal nám místa, kde se tak stalo. Nikde: to, co chápeme jako lid, vždy vedený vládnoucí třídou, sám nerozhoduje, jaký systém chce mít. Stávající systém se nazývá kapitalismus. To je to, co si vládnoucí třída, tj. buržoazie, zvolila.

A konečně, Wayne Price je lhář a historický revizionista, záměrně překrucuje texty a záměrně zkresluje souvislosti, pravděpodobně kvůli zvyku, že se dnes už nikdo ani neobtěžuje vyhledat si prameny, aby zjistil, co říkají. Proto jsme mimo jiné přeložili dva dosud nezmíněné texty od „Agrupación de los Amigos de Durruti“, na které se odvolává, aby svá nechvalná tvrzení zdůvodnil. Wayne Price odděluje válku od sociální revoluce tvrzením, že

„tato strategie (všimněte si, že odkazuje na text Agrupación de los Amigos de Durruti) vychází z předpokladu, že válka je spravedlivá a vedená v zájmu dělnické třídy či utlačovaných, že cílem anarchistů – ať už krátkodobým, nebo dlouhodobým – je revoluce proti státu a kapitálu.”

Ve Španělsku v roce 1936 šlo o sociální revoluci a právě kontrarevoluční síly, které chtěly oddělit revoluci od války, vedly k potlačení revoluce. Jeho tvrzení je historicky i analyticky nesprávné.

O tomto nechvalně proslulém textu bychom mohli říci mnohem více, ale necháme to tak. Ať se na nás zlobí všichni filistři všeho ražení. Vždyť nám ani nedokážete do očí říct, jaké zvrácené postoje vůbec hájíte a co mají společného s anarchismem. Nedaří se vám to, a nikdy nepodaří, protože to prostě nejde. Vaše falešná kritika má pouze zneškodnit zbraně kritiky, vaše litanie má pouze vulgarizovat anarchismus. Má domestikovat, přesměrovat, demokratizovat a zabránit boji proletariátu proti všem státům, všem národům, všem armádám, kapitálu, zboží, patriarchátu a mnohému dalšímu.

Soligruppe für Gefangene / Solidární skupina pro vězně

 

_______________

[1] Máme na mysli válku na Ukrajině.

zdroj:
https://panopticon.blackblogs.org/2023/06/02/tridni-valka-und-antimilitaristische-initiative-was-gibt-es-neues-im-anarchismus-nationale-selbstbestimmung-und-die-uebereinstimmung-von-interessen-mit-dem-kapital/

_______________

Další texty k tématu: