Armáda, média a politici se připravují na třetí světovou válku a vedou válečnické řeči. Britský ministr obrany Grant Shapps nám řekl, že Británie “přechází z poválečného do předválečného světa”. Dva vrcholní estonští představitelé obrany využili setkání s kolegy z Lotyšska a Litvy a návštěvy amerického ministra obrany Lloyda Austina, aby argumentovali připraveností na válku s Ruskem. Své dva kousky přidal i šéf norské armády generál Eirik Kristoffersen, který prohlásil, že ruský útok přijde do tří let a že Norové by měli být na válku připraveni a měli by si vytvořit zásoby základních věcí. Již dříve se v německých novinách Bild objevila poplašná zpráva, že Rusko plánuje ofenzívu proti pobaltským zemím. Vycházel přitom z možného scénáře, jak jej předpokládají němečtí armádní generálové, který vykresluje obraz totální války mezi Ruskem a NATO do roku 2025.
Jeho protějšek ve Švédsku, vrchní velitel Mikael Bydén, rovněž zdůraznil válečnou připravenost, stejně jako šéf NATO, admirál Rob Bauer, na setkání na nejvyšší úrovni. Britská média to horlivě přebírala. Deník Daily Telegraph křičel, že “Británie se musí připravit na válku. Amerika nás tentokrát nezachrání”. The Sun také blábolil o “válkách v Rusku, Číně, Íránu a Severní Koreji do pěti let”, zatímco Daily Mail předpokládal válku s Ruskem v příštích 20 letech a o tom, že by se Britové měli připravit na katastrofické okolnosti a odvody. Pravicový plátek The Spectator citoval Shappse a uvedl, že “Západ si musí přestat hrát na pana Hodného”.
Britská tisková média se tématu branné povinnosti chopila s vervou, povzbuzena výroky šéfa armády sira Patricka Sanderse na konferenci International Armoured Vehicles v Twickenhamu, že Británie se musí v budoucí válce zapojit do boje s Ruskem, že by se mělo uvažovat o branné povinnosti a také o vytvoření “občanské armády”. V tom ho podpořil takzvaný “expert”, profesor Anthony Glees z Buckinghamské univerzity, který řekl, že branná povinnost musí být připravena do šesti let, pokud nebude Putin poražen. “Omezený odvod”, tedy povolání motivovaných dobrovolníků, bych viděl jako velmi pravděpodobný, pokud bude Putin nyní vyhozen z Ukrajiny. Pokud by došlo k širší evropské nebo světové válce, odvody by samozřejmě následovaly okamžitě.”
Další vojenská bestie, bývalý velitel NATO generál sir Richard Shirreff, se také vložil do debaty a hovořil o situaci, kdy budou odvedeni muži ve věku 60 let a že se to bude týkat statisíců lidí. Do diskuse se vložil i další generál, generál sir Nick Parker, který Sanderse podpořil, stejně jako profesor Michael Clarke z katedry válečných studií na King’s College. O nutnosti zavedení národní služby na částečný nebo plný úvazek psal také redaktor obrany londýnského deníku Evening Standard Robert Fox.
Zdiskreditovaný Boris Johnson využil situace a ve svém novinovém sloupku napsal, že by “vesele” vstoupil do britské armády, aby “bojoval proti ruské hrozbě”(nepravděpodobné). Johnson, nadšený podporovatel Zelenského režimu, podpořil výzvu k využití branné povinnosti k výcviku a vybavení “občanské armády”.
Navzdory této palbě nejrůznějších generálů, akademiků, politiků a tiskových agentů nedávný průzkum ukázal, že pouze jeden z deseti by byl ochoten vstoupit do armády, přičemž více než 50 % z nich návrat branné povinnosti nepodporuje.
Proti tomuto militaristickému humbuku je třeba zintenzivnit akce a agitaci proti obchodu se zbraněmi, proti branné povinnosti a ozbrojeným silám samotným. Zorganizovaná kampaň USA a jejich spojenců a vojenských velitelů v celé Evropě má odvést naši pozornost od neutěšené hospodářské situace, posílit myšlenku nacionalismu a zvýšit zisky obchodníků se zbraněmi.
Nejsme přáteli Putinova režimu, ale ani milovníky NATO. Válka na Ukrajině byla využita k legitimizaci NATO. Někteří anarchisté u nás i v zahraničí tomu napomohli tím, že bezostyšně ignorovali válečný charakter NATO. Tato podpora NATO jako neškodné síly mezi socialisty, levičáky a dokonce i anarchisty přispívá k pozitivnímu veřejnému obrazu NATO a zvyšuje jeho sebevědomí při přípravě na válku.
Ani Moskva, ani NATO
Žádná válku, ale třídní válku
Ne militarismu a branné povinnosti