Kampaň Make Tattoo Not War (MTNW) v únoru 2023 podpořila částkou 15 000 Kč aktivity projektu Assembly v Charkově na Ukrajině. Může to vypadat jako poměrně malá suma, ale jak ukazují následující informace, pro některé pracující lidi na Ukrajině dosahuje výše několikaměsíčního platu.
Projekt Assembly se od počátku války za dramatických okolností účastní akcí solidarity a odporu zdola v bombardovaných lokalitách. Peníze získané benefičním tetováním posloužily zejména k podpoře komunitního topeniště.
„Co se týká komunitního topeniště, jedná se o velkou vstupní halu, kam se vejde asi 30 až 50 lidí. Přestože nám příroda byla tuto zimu příznivě nakloněna, někteří lidé i tak využívali našich služeb a chodili se ohřát.” uvádějí koordinátoři a koordinátorky projektu a zároveň dodávají: „Ukrajinský energetický systém nebyl naštěstí zcela zničen a zbývající energetické sítě se dokázaly přizpůsobit novým podmínkám. Spotřeba elektřiny v ekonomice také prudce poklesla v důsledku odstavení velkých průmyslových podniků. Jestliže se na podzim po každém výpadku snažily znovu nastartovat, nyní se zdá, že se zcela zastavily. Ukázalo se tedy, že potřeba komunitního topeniště je menší, než by mohla být. Přesto nám vaše laskavá podpora neuvěřitelně pomohla a snažili jsme se všechny prostředky vynaložit co nejhospodárněji, aby část z nich zůstala na další oblasti činnosti.”
Jen několik dnů po tomto reportu nám z Charkova přichází aktuální zpráva. „Charkov opět postihl úplný výpadek proudu. Mezi druhou a třetí hodinou v noci 11 řízených střel opět zasáhlo civilní infrastrukturu města. Bylo to poprvé po více než měsíci. Před několika hodinami se začalo pomalu vracet světlo. Naštěstí už přichází jaro a dnes již bylo 12 °C, takže nedostatek tepla nikdo příliš nepocítil.”
Assembly si zachovává kritický postoj k ukrajinskému státu i jeho řídícím orgánům. Též poskytuje informace pracujícím a kritizuje místní šéfy, kteří využívají válečného stavu k ještě většímu vykořisťování zaměstnanců. Assembly současnou sociální situaci popisuje následovně: „Průměrný věk obyvatelstva je tu asi 50 let, ne-li více. Je tu jen několik škol, ale žádná jiná vzdělávací zařízení. Ale i v méně deprimovaných oblastech Charkova nyní lidé z velké části přežívají z humanitární pomoci, převodů peněz ze zahraničí a drobného spontánního obchodu. O třídním boji pracující třídy ve městě proto zatím nelze příliš mluvit. Charkov, přilehlá část Osnova a další okolí má však bohatou historii dělnických bojů, o kterých jsme informovali v našem článku.
Pracovní podmínky nyní nejsou o moc lepší než v roce 1919. Například Osnova je stále místem železničního depa, kde jsou pracovní podmínky stejně hrozné jako za první světové války (v lepším případě je plat 12 000 hřiven měsíčně (7 200 Kč), musíte žít na cestě v přívěsu a jíst hroznou kaši, pracovat 12 hodin, nikdy nedostanete volno, rukavice dostanete dvakrát za měsíc, ačkoli podle norem musí být k dispozici každý den; pokud budete pracovat přímo v Charkově, plat nebude vyšší než 7 500 hřiven (4 500 Kč), ale za tyto peníze budete celý den mlátit kladivem a páčidlem). Zajímavé jsou také rozhovory s místními, kteří se k nám chodí ohřát a musejí čelit obtěžování ze strany úřadů. Policisté a vojáci pravidelně zastavují linkové autobusy a rozdávají brancům předvolání. Někdy muže prostě odvedou s sebou. O tom, jak se těmto praktikám lidé brání, jsme opakovaně informovali na našem webu.”
V češtině přináší podobné informace například web Kronika odporu a také Antimilitaristická iniciativa [AMI]. Charkovský projekt Assembly je současně také portál pro neformální žurnalistiku a různé autonomní iniciativy v Charkově. Pracuje na tvorbě originálního obsahu o dění v různých částech města, o kterých místní média příliš neinformují. Projekt také organizuje kampaň na obnovu místní komunity ostřelovaných čtvrtí Charkova. Podpořit tuto činnost můžete i na dálku prostřednictvím fundraisingu.
Děkujeme všem osobám, které si pořídily benefiční tetování v rámci kampaně MTNW a podpořily tak válkou postižené lidi v Charkově. Kampaň Make Tattoo Not War je stále v běhu.