Počet trestních řízení proti těm, kteří odmítají bojovat, v Rusku rychle roste. Smluvní vojáci, kteří nechtějí bojovat, se vracejí z Ukrajiny navzdory hrozbám svých velitelů. Jsou obviňováni z toho, že opustili jednotku bez povolení. Od podzimu se objevují první případy proti mobilizovaným a již v zimě první rozsudky. Od ledna do začátku prosince 2022 soudy obdržely 948 případů nedovoleného opuštění jednotky. Na pozadí války je to více případů než loni, ale obzvlášť znatelný nárůst začíná v létě.
Zároveň se věznice pro “provinilé” vojáky v okupované části Doněcké a Luhanské oblasti teprve plánují legalizovat. Zatím se daří protestovat proti posílání do mlýnku na maso i vyděděným Rusům mobilizovaným na Svatovo-Kremenné linii, která otevírá brány z Charkova do Donbasu. V prosinci jsme informovali, že nelegální sklep pro takové osoby v obci Zajcevo (na charkovsko-lužanskobelgorodském pomezí) byl zrušen díky nezlomnosti těch, kteří tam byli natlačeni, a také mediální publicitě.
Prapor 127. samostatné průzkumné brigády ze Sevastopolu se odmítl zúčastnit bojových akcí během formování 14. listopadu 2022, což pak potvrdil na papíře. Kanál ASTRA se o tom dozvěděl od příbuzného nějakého vojáka. Podle nich jsou důvodem velmi těžké ztráty – nechtějí umírat zbytečně. Po odmítnutí zůstali na území Chersonské oblasti a velitel praporu podplukovník Andrej Jevgrafov dostal přísnou důtku “za nízkou úroveň práce s personálem”.
Z druhé strany, pět důstojníků ruských ozbrojených sil, kteří napsali zprávy o odmítnutí bojovat v červenci 2022, stále zůstává nezvěstných. Podle agentury ASTRA byli mladí lidé posláni do Brjanky, poté na vojenské velitelství v Alčevsku a odtud byli podvodně odvezeni do sklepa v blíže neurčené osadě. Od té doby je už nikdo neviděl. Matky osobně několikrát přijely do Luganské oblasti hledat své syny. Během těchto několika měsíců bylo v odpovědích oficiálních útvarů buď “jsou při plnění bojových úkolů”, nebo “svévolně opustili jednotku”, nebo byli prostě “nezvěstní”.
V době od předchozí revize se pravidelně objevují důkazy o prostém útěku vojáků z jednotek. Dne 6. prosince 2022 byl v Novošachtinsku dopaden žoldák z PMC Wagner, který utekl se samopalem a při pročesávání oblasti zranil policistu. Druhý den byl nalezen v prázdné budově. Ukázalo se, že tímto střelcem je 38letý Pavel Nikolin (na snímku níže), odsouzený v roce 2016 za loupežné přepadení a naverbovaný do války z trestanecké kolonie v Ufě.
Dne 15. prosince 2022 se objevila informace o útěku jednoho mobilizovaného z výcvikového prostoru v Sergejevce, a to hned se čtyřmi automatickými puškami! Brzy byl zadržen. Večer 26. prosince 2022 přišlo na policejní stanici v Podolsku u Moskvy osm mobilizovaných bojovníků, kteří opustili frontu v Luganské oblasti, s puškami a samopaly s tím, že chtějí odevzdat zbraně. Policisté jejich pohnutky neocenili, zavolali na místo vojenské vyšetřovatele a ti muže umístili do vazby v jedné z vojenských jednotek Moskevské oblasti.
Následujícího dne, 27. prosince 2022, došlo v Podolsku k pokusu o vypálení vojenského komisariátu. Manželský pár ve výslužbě byl okamžitě zadržen. Šlo o Marii Medveděvovou a Alexandra Rassochina. Muž přinesl k dřevěné budově kanystr s benzínem, namočil do něj hadr, zapálil ho a přiložil na okno, přestože na místo již přijelo hlídkové auto. Jeho žena zpovzdálí natáčela dění na kameru. Okno shořelo, dalšímu šíření požáru však bylo zabráněno. Stateční důchodci jsou bohužel zatčeni. Jejich útok si můžete prohlédnout na tomto kanálu. https://t.me/black_book_of_capitalism/5401
Michail B. je podezřelý z toho, že v noci 17. října 2022 hodil zápalnou láhev na střechu vojenského komisariátu v Muchoršibiru v Burjatské republice. Michail Babincev je ve vazbě. Byl obviněn podle paragrafu “teroristický čin”, který stanoví trest odnětí svobody na 10 až 15 let.
Spolu s tím se zpřísnilo obvinění osob podezřelých z jasného zapálení takového zařízení v Nižněvartovsku. Obyvatelé Nižněvartovska, Vladislav Borisenko a Vasilij Gavrilišen byli podezřelí z úmyslného ničení majetku a chuligánství a nyní jsou obviněni z teroristického činu. Soudí je Ústřední obvodní vojenský soud. Na základě nového obvinění z “teroristického útoku spáchaného skupinou osob po předchozí dohodě” hrozí mladým lidem 12 až 20 let vězení. Podle orgánů činných v trestním řízení se jedná o jeden z prvních případů překvalifikování případu po zapálení vojenského registračního a náborového úřadu v Rusku.
Vyšetřování případu Romana Nasrjeva a Alexeje Nurijeva, kterým za protiválečný zápalný útok na městskou správu Bakalu hrozí až doživotní vězení, bylo ukončeno. Čeljabinský ústřední okresní soud jim 29. prosince 2022 prodloužil vazbu ve vyšetřovací vazbě do 4. února 2022. Do tohoto data vyšetřovatel plánuje předat případ soudu. Chlapci byli zadrženi 11. října 2022. Původně byli obviněni z “ničení nebo poškozování majetku”, ale FSB se případu ujala a překvalifikovala obvinění na spáchání “teroristického činu”. Později byli obžalovaní obviněni z “provádění výcviku za účelem provádění teroristické činnosti”. Sankce tohoto paragrafu stanoví trest od 15 do 20 let nebo doživotí. Na základě obvinění hrozí Nasrjevovi a Nurejevovi trest 15 až 30 let nebo doživotí. Zóna solidarity https://t.me/solidarity_zone/250 již vybrala 80 000 rublů na právní pomoc. Minimálně jeden z nich se hlásí k levicovým názorům, na fotografii je Roman vlevo, Alexej vpravo.
Chlapci, kteří začátkem května zapálili náborové středisko v Čerepovci, však byli odsouzeni k podmíněným trestům. Hodili šest zápalných lahví. Polehčující okolností bylo, že jim bylo 16 a 17 let. Ačkoli bylo žhářství velmi úspěšné, zapálili ruský matriční úřad, který se nacházel ve stejné budově – nikoli však samotný vojenský komisariát.
V Bělorusku bylo odsouzeno několik další osob. Vitalij Melnikov, který podle vyšetřovatelů v březnu 2022 zapálil reléovou skříň na železniční trati Novosady-Borisov, byl soudem odsouzen k 16 letům v kolonii s přísným režimem. Udělal to proto, aby Bělorusko nemohlo poskytovat vojenskou pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou a vozit po této železniční trati vojenský náklad. Při zatýkání jej služebníci režimu postřelili do nohy. Generální prokuratura to vysvětlila jako “reálnou hrozbu ozbrojeného odporu” ze strany Melnikova. Ten dodnes chodí o berlích.
27. prosince 2022 byl vyhlášen rozsudek v trestní věci politických vězňů ze Světlogorska. Dmitrij Ravich byl odsouzen na 22 let do trestanecké kolonie, Denis Dikun na 23 let, Oleg Molčanov na 21 let. Každý z nich byl také potrestán pokutou 4 800 rublů a byly jim zabaveny všechny cennosti získané při domovních prohlídkách. Byli také obviněni z toho, že 28. února 2022 zapálili signalizační, centralizační a blokovací reléovou skříň na železniční stanici Žherd-Ostankoviči. Zároveň byli odsouzeni za “zradu státu” a registraci “extremistických kanálů na Telegramu”. Soudní proces probíhal tři měsíce za zavřenými dveřmi, takže pozice politických vězňů v případu není známa.
16. listopadu 2022 bylo oznámeno, že v Irkutsku byl zadržen železniční sabotér. Předtím údajně omotal koleje měděným drátem s úmyslem narušit pohyb vlaků. Na koleje také připevnil listy ze školního sešitu se vzkazem “extremistického obsahu”. Vypadá to, že právě na této stopě ho našli. Ukázalo se, že partyzánem je osmnáctiletý Ilja Podkamennyj, který pracuje v metru. Podle paragrafu za “veřejné výzvy k provádění extremistických aktivit” mu hrozí až 4 roky vězení.
Hnutí Legie “Svoboda Ruska” se tento měsíc přihlásilo k odpovědnosti za řadu železničních požárů. Jejich liberální a proukrajinské názory samozřejmě kritizujeme, ale obdivujte, že v noci na 6. prosince 2022 tito partyzáni zničili čtyři signalizační, centralizační a blokovací zařízení na Transsibiřské magistrále u Krasnojarsku.
Večer 9. prosince 2022 byly u Krasnodaru vypáleny reléové skříně, což dočasně přerušilo vlakové spojení s Krymem.
Odpoledne 10. prosince 2022 zničili systém signalizace, centralizace a blokování v oblasti Ivanova.
11. prosince 2022 došlo v důsledku poškození vysokonapěťového transformátoru v Sorokinu v Krasnojarském kraji k poruše na Transsibiřské magistrále. Od večera toho dne byly železniční tratě v tomto úseku bez napětí. Předběžná škoda činí více než 6 milionů rublů.
V Saratovské oblasti došlo k novému zapálení kanceláře vojenské evidence a odvodu. 23. prosince 2022 byl z obce Ivantějevka nahlášen požár v kanceláři služebního funkcionáře. Byla zde nalezena plastová láhev se zbytky benzínu a pravděpodobně i oleje. Požár se podařilo uhasit dříve, než se přenesl do dalších místností, ale kancelář byla požárem značně poškozena. O několik dní později se objevil podezřelý. Ukázalo se, že jde o bývalého poslance vládnoucí strany, 41letého Daniila Akimova. Podle něj bylo hlavním motivem chuligánství. Ještě v roce 2011 byl poslancem za Jednotné Rusko v jedné z obcí. Ve chvíli, kdy byl uveden jako podnikatel, byl nedávno obviněn z výroby a prodeje zboží bez označení.
V noci na 22. listopadu 2022 rozbili neznámí lidé okno s písmeny Z a V v Národní knihovně Čuvašska.
Dne 25. listopadu 2022 informovala média v Novorossijsku o zatčení 50letého obyvatele, který více než měsíc sabotoval automobily Z. Na svém kontě má desítky epizod propíchnutí pneumatik, rozbití oken a pomalování Z-vozů barvou. Několikrát se jeho výkony dostaly do záběrů bezpečnostních kamer. Policisté tvrdí, že u něj našli šroubováky, sprej s barvou na auta, baterku, a dokonce mu podstrčili i drogy.
V noci 17. listopadu 2022 někdo v Rostově na Donu rozbil okna hned osmi aut. Ukázalo se, že jedna z žen je z ministerstva spravedlnosti, takže případ už byl vzat pod zvláštní kontrolu. Mezi oběťmi jsou také zaměstnanci bank.
V Krasnoobsku v Novosibirské oblasti 30. září 2022 neznámí lidé zapálili prokremelský transparent. O dva týdny později maskovaní muži zadrželi 22letého Dmitrije Karimova na cestě na vysokou školu, donutili ho nastoupit do auta a odvezli ho do lesa. Tam ho zasáhli paralyzérem a vyhrožovali mu, že pokud se nepřizná k zapálení transparentu, budou “střílet podle stanného práva”. Po tomto “rozhovoru” byly u studenta zjištěny modřiny, odřeniny a také popáleniny. Pod tlakem výhrůžek se mladík přiznal k tomuto i dalším žhářským útokům v srpnu a září. Na základě těchto “výpovědí” bylo proti Karimovovi zahájeno trestní řízení. Mladík má postižení třetí skupiny kvůli ztrátě sluchu a jeho funkce centrální nervové soustavy jsou narušeny od dětství. Má problémy s koordinací a na žhářství se s největší pravděpodobností nepodílel. Jeho prostřednictvím jsou zastrašováni skuteční partyzáni.
Probíhá také trestní řízení pro podezření z podpory Bojové organizace anarchistů-komunistů (BOAK). 31. října 2022 zadrželi příslušníci FSB Alexandra Sněžkova a Ljubov Lizunovou (je jí teprve 16 let) při sprejování nápisu “Smrt režimu” v Čitě v Zabajkalském kraji. Jak se později ukázalo, FSB se více zajímala o virtuální aktivity chlapců: příspěvek na kanálu Telegram shrnující výsledky partyzánské činnosti od začátku války do mobilizace, kde byly pozitivně zmíněno zapalování odvodních kanceláří, sabotáže na železnici a akce BOAK. Chlapci předpokládají, že byli dlouhodobě sledováni. V současné době probíhá vyšetřování podle tří paragrafů: 205.2 (veřejné výzvy k provádění teroristických aktivit), 214.2 (vandalismus) a 280.1 (veřejné výzvy k provádění akcí směřujících k narušení územní celistvosti Ruské federace). Byly provedeny domovní prohlídky, podezřelým bylo zabaveno vybavení, záznamy a antifašistické propriety.
Dne 10. prosince 2022 byli Sněžkov a Lizunovová zařazeni na oficiální seznam extremistů a teroristů. V současné době jsou propuštěni na kauci. Anarchistický Černý kříž z Irkutska shromažďuje prostředky na právníky, přispět můžete v kryptoměně. https://t.me/black_book_of_capitalism/5143
Závěrečné shrnutí
Protiválečné akce pokračují, ale nový represivní zákon je tvrdě namířen proti nim. V Rusku nyní hrozí občanům odsouzeným za “sabotáž” až doživotní vězení, protože Putin přijal příslušný zákon. Trest by mohl být uložen každému, kdo provede sabotážní čin, jako jsou “podvratné akce” nebo státní převrat, ale také těm, kteří pomáhají takový trestný čin plánovat nebo financovat.
Co lze říci na závěr? Kremelský režim se dostal do problémů, je si toho již vědom a ze slepé uličky se nemůže dostat. V historii Rusko končilo neúspěšné války kvůli porážkám nikoli na frontě, ale v týlu. Během krymské války spojenci za cenu vysokých ztrát dobyli Sevastopol, ale nepodařilo se jim zničit ruskou armádu. Hlavní hrozbou pro carismus nebyly anglo-francouzské expediční síly, ale exponenciálně rostoucí počet rolnických povstání a prázdná státní pokladna. To se opakovalo i během rusko-japonské války. Cušima, Port Artur a Mukden byly pro císařství ponížením, ale jeho vojenský a hospodářský potenciál byl stále mnohem vyšší než japonský. Byla to revoluce v Petrohradě a Moskvě, která přiměla Mikuláše II. podepsat obtížný Portsmouthský mír, a ne moc mikáda. V první světové válce přišel konec války také díky týlu, nikoliv frontě. Revoluce v Rusku, Německu, Maďarsku, revoluční situace ve Francii, Itálii a dokonce i ve Velké Británii se ukázaly být důležitější než děla a plamenomety.
Nyní se o roli týlu v ukončení války mluví mnohem méně než o bojích na frontě. A to je velká chyba. Protesty mobilizovaných nebo jejich příbuzných, stálý pokles podpory války a diskreditace režimu v očích obyčejných Rusů jsou pro věc míru důležitější než tanky, letectvo a slavné HIMARSy.
Pozdrav a anarchii všem v roce 2023!
Informace čerpány z následujících zdrojů: